אלרגיה מסכנת חיים למזון: האם מגיעה לכם קצבה?

הורים לילדים אלרגיים מגלים די מהר שלצד שני מזרקי אפיפן (מיועדים לטיפול חירום באלרגיה) שצרכים להיות זמינים בכול רגע נתון ולצד חינוך בנושא מה אוכלים אצל מי, גם יש דברים נוספים שצריך לעשות. כך למשל יש לקחת לא מעט ימי חופשה בשנה, רק כי הילד נחשף בטעות לאותו מזון מסוכן, או כיוון שהילד חווה התקף אסטמה נוסף. נוסף לכך, יש לקחת את הילד למומחים כדי שיחזקו את המערכת החיסונית. יש לקחת את הילד לבדיקות בנושא ויש להעביר את הילד סדרת טיפולים (בהנחה וזה אפשרי), וזאת מתוך מטרה שהבעיה תחלוף. כל אלו פעולות שבסוף השנה מסתכמות במאות שקלים, ועל כן חשוב לדעת שהמדינה מעניקה תמיכה חשובה – קצבה קבועה.

3 תנאים עיקריים

כן, גם אלרגיה מסכנת חיים עשויה להוביל לקצבת ילד נכה (כ50%). הקצבה עשויה להגיע מגיל 9 חודשים ועד גיל 10 שנים. תוהים האם גם לכם הקצבה מגיעה? עברו על שלושת הפרמטרים הבאים: תבחיני אלרגיה מראים שאכן ישנה אלרגיה למזון מסוים. מומחה בתחום האלרגיה ממליץ לשאת מזרק אפיפן, ויש להוכיח שקיים תיעוד רפואי שתומך במצב, למשל מסמכי אשפוז בגין שוק אנפילקטי/רכיב נשימתי. אינכם בטוחים שעומדים בשלושת התנאים? ובכן אם נחזור לדברי אבנר הייזלר בגלובס, נציין שהכוונה מקצועית הרבה יותר נגישה ממה שאנשים נוטים לחשוב, כך שאין צורך לחוש חסרי אונים. לצורך הדוגמה נציין שניתן להיעזר בפנייה ישירה למרכזי השירות של "יד מכוונת", ואף ניתן למצוא הכוונה חשובה בפורומים של הורים לילדים בעלי רגישויות.

השקעה חשובה

ראוי לציין שאם התנאי השלישי אינו מתקיים, עדיין הקצבה עשויה להגיע, וזאת כל עוד מוכח שהילד סובל מאסטמה פעילה, או אם ניתן להוכיח שישנו ליקוי שפוגע בשיקול הדעת של הילד (ביחס לילדים בני גילו) לגבי אותם סיכוני תזונה שעמם הוא מתמודד. כפי שציינו, בנקודה זו רבים מההורים עשויים להציף מגוון שאלות, ועל כן עזרה מקצועית בהכרח חשובה. עוד נציין שגם אם תהליך הבירור והשגת האישורים לוקח זמן רב, עדיין רצוי להשקיע בכך מאמץ, וזאת כיוון שהתוצאה עשויה להיות שווה לא מעט כסף מדי חודש.

אלרגיה מסכנת חיים למזון: האם מגיעה לכם קצבה?

באלו סכומים מדובר?

ילד שמוכר ע"י ביטוח לאומי כאלרגי ברמה מסכנת חיים, עתיד לקבל קצבת ילד נכה בשיעור של 50%, משמע כ1,268 ש"ח מדי חודש. כמו כן, אם המידע רלוונטי עבורכם אך מגיע באיחור קל, טוב לדעת שהקצבה ניתנת גם באופן רטרואקטיבי – כשנה אחורה ממועד הגשת התביעה, כלומר מוטב לפעול בהקדם הניתן.

חשוב לדעת!

ברגע שהקצבה מאושרת, היא ניתנת במשך כשנתיים. לאחר שעוברות שנתיים, יש לבחון המשך זכאות למשך כ3 שנים נוספות, כאשר אם יש צורך וניתן להוכיח רלוונטיות, בשלב הבא הקצבה תינתן עד לגיל 10. עוד חשוב לדעת שמעבר לקצבה החודשית, גם ניתנות הטבות נוספות. הטבות אלו בין היתר כוללות הנחה בארנונה, מימון סייעת לגן הילדים ולבית הספר, פטור מאגרות תשלום עבור מגוון שירותים רפואיים, כמות מים נוספת (עד כ 3.5 מ"ק לחודש) בתעריף נמוך, 2 נקודות זיכוי במס הכנסה ומס רכישה מוזל בעת רכישת דירת מגורים. פה ראוי לדעת שסך ההנחות אמורות להגיע באופן אוטומטי, אך אם אין זה המקרה, יש לברר באופן פרטני מול הגוף הרלוונטי.

כל שצריך לעשות

מבקשים לנצל כל זאת? יש להוריד ולמלא את הטופס "תביעת לקצבת ילד נכה", להציג אישור של תבחיני אלרגיה ואת המלצת הרופא להחזיק מזרק אפיפן. לסיכום נציין שמדובר בתרחיש יחסית קצר שאינו מייצר קשיים מיוחדים, אך אם זקוקים לעזרה מקצועית, טוב לדעת שהיא נמצאת מעבר לפינה.

סגירת תפריט
נגישות