האם צריך להתקין מזוזה בכניסה למטבח?

מצוות המזוזה היא אחת המצוות החשובות ביותר בקיום בית יהודי כהלכתו. למעשה, התקנת מזוזה היא משהו אשר מאפיין יהודים באשר הם ולא רק יהודים דתיים. המצווה היא עתיקת יומין והמקור ההלכתי הקדום שלה מגיע עד סיפור יציאת מצריים בו התבקשו היהודים, שנקראו אז כמובן בני ישראל, לסמן את בתיהם. המילה 'מזוזה' שמשה בעבר פשוט בשביל לומר משקוף. לאורך השנים התפתחה ההלכה ונהייתה מפורטת באשר לאופן התקנת המזוזה וגם מה היא צריכה לכלול בתוכה. מכיוון שמדובר בהלכה מסודרת ומפורטת, צצות ועולות מידי פעם שאלות שונות. ברור שיש להתקין מזוזה בכניסה לבית אבל לגבי מיקומים נוספים, יש תהיות ושאלות, למשל בכניסה לעסק, בשירותים או במרפסת. במאמר הזה נעבור על המקרה של התקנת מזוזה במטבח, מה זה אומר, מתי צריכים להתקין ומתי לא וגם ניתן טיפים לרכישה של מזוזה נכונה ומתאימה לבית, למטבח ולחדרים השונים.

התאמת המזוזה

המזוזה מורכבת משני רכיבים עיקריים, זה שרואים וזה שלא רואים. הרכיב החיצוני הוא בית המזוזה. כאשר רוכשים בית מזוזה בחנות מכובדת, ניתן לבחור מתוך מגוון המוצרים הרחב שלה כך שתהיה התאמה מושלמת לעיצוב הבית ולצרכים שלכם. מזוזה חיצונית צריכה להיות עם בית מזוזה עמיד וגדול יותר. מזוזה לחדרים הפנימיים יכולה להיות קטנה יותר. בתי המזוזה יכולים להיות עשויים מחומרים שונים כגון: עץ זית, שיש או אבן, פלסטיק, מתכת או אפילו חמר. בעוד בית המזוזה לא נתון למגבלות רבות, על הקלף שבתוכו להיות כתוב ומיוצר באופן קפדני ביותר. מדור על פרשיות אשר כתובות על ידי סופר סת"ם שזהו עיסוקו ומיומנותו. הוא צריך להיות אדם ירא שמיים ובעל מלאכה קפדן. את הקלף יש לכתוב באופן מדויק ומותאם לבית המזוזה עצמו.

האם צריך להתקין מזוזה בכניסה למטבח?

מזוזה במטבח?

את המזוזה יש להתקין על חדרי המגורים בבית, כאשר זה כולל גם את המטבח (וכאן כמה גאדג'טים למטבח שלכם). במקרה שהמטבח מופרד על ידי דלת רגילה, אין לנו כל התלבטות. יש להתקין מזוזה על המשקוף הימני של הפתח כאשר כל המזוזה נמצאת מעל קו השליש העליון. במטבחים מודרניים, המטבח יכול להיות בסגנון פתוח, כזה אשר מחובר לחלל הסלון או האירוח. במידה וזה המצב, יש לבדוק אם יש בכל זאת פתח אשר נוצר בכניסה לאותו המטבח. פתח כזה יכול להיווצר על ידי מחיצה גבוהה למשל. או אז יש להתקין מזוזה גם בפתח של מטבח כזה. רק כאשר המטבח מהווה ממש יחידה אחת עם חדר אחר, יש להסתפק במזוזה בפתח של אותו חלל משותף. במידה ויש יציאה למרפסת מאותו חלל או מטבח או אפילו יציאה לגינה, יש להתקין מזוזה גם על הדלת הזו.

התקנת מזוזה

את המזוזה יכולים להתקין כל איש או אישה אשר עברו גיל מצוות ואין חובה בהמצאות של רב. יש לברך על התקנת המזוזה ואז לעבור למלאכת ההתקנה של כל המזוזות תוך הקפדה על שתיקה בין הברכה עצמה לבין מועד סיום התקנת כל המזוזות.

חשוב מאד לבצע בדיקה שגרתית של המזוזות בכדי לוודא שהקלף בהן עדיין תקין. לעיתים הקלף יכול לדהות כתוצאה מפגעי מזג האוויר ולעיתים יכולים מזיקים שונים לתקוף אותו. את הבדיקה יש לערוך במועדים קבועים נניח אחת לשנה או שנתיים. רצוי לרכוש בתי מזוזות וקלפים מבית עסק בעל מוניטין בתחום. ניתן לרכוש קלפים מהודרים בהם יש הקפדה יתרה על הייצור ועל הכתיבה שלהם. קלפים אלו יהיו יקרים במעט, אבל יבטיחו לכם איכות גבוהה יותר וביטחון בהידור המצווה.

סגירת תפריט
נגישות