הכנה לצו הראשון – גם מבחינה פיזית ומנטלית: איך תגיעו מוכנים ליום הגורלי?

יום הצו הראשון הוא פעמים רבות יום קצת מרגש וקצת מפחיד. התחושה היא שמדובר ביום שעלול לקבוע גורלות, או לפחות את העתיד שלכם מיד אחרי התיכון. האמת היא שליום הצו הראשון יש אכן משמעות רבה להמשך הדרך כמועמדים לשירות ביטחון, והלחץ עשוי להיות מוצדק. החדשות הטובות הן שכמו לדברים רבים אחרים בחיים, גם לצו הראשון ניתן להתכונן.

מהו יום הצו הראשון ומה הוא כולל?

יום הצו הראשון, המתקיים לרוב בכיתה י"א (אך אצל חלק מהתלמידים גולש גם לתחילת י"ב, בהתאם לגילם), הוא למעשה יום המפגש האמיתי הראשון של בני הנוער עם צה"ל. סביר להניח שהם נחשפים למידע שקשור לצבא ולמיונים אליו עוד קודם, דרך בית הספר, אחים גדולים ואפילו דרך שיחות עם ההורים, אבל ביום הצו הראשון הם מגיעים בפעם הראשונה ללשכת הגיוס והופכים רשמית לכאלה שנמצאים בתהליך המועמדות לצבא, מועמדים לשירות ביטחון, ובקיצור – מלש"בים. בהתאם לכך, היום הזה עשוי להיות מרגש ואפילו קצת מפחיד.

יום הצו הראשון כולל ראיון אישי עם מאבחנת פסיכוטכנית, מבחני מיון וכן פגישה עם רופא צבאי לשם קביעת הפרופיל הרפואי. בעצם ביום זה נאספים כל הנתונים שהצבא צריך על מנת לקבוע את סל התפקידים בהם אותו מועמד לשירות ביטחון מתאים לשרת. יום זה חשוב במיוחד משום שלמעט מקרים חריגים ביותר, אין אפשרות לבצע אותו מחדש – המדדים שנקבעו בו ילוו אתכם עד סיום דרככם בצה"ל וישפיעו על המסלול בו תשרתו ועל ההזדמנויות שתקבלו בדרך. תוכלו לקבל מידע רב נוסף על יום הצו הראשון בקורסי הכנה שונים, חפשו מידע על הקורס הקרוב לביתכם ברשת.

 

 

איך תתכוננו מנטלית לצו הראשון?

כדי להגיע מוכנים לצו הראשון, חשוב מאוד להתכונן גם מבחינה מנטלית מאחר שמדובר ביום עמוס ביותר. כך תתכוננו אליו:

אוכל

זה לא סוד שלתזונה שלנו יש חשיבות רבה בכל הנוגע לתפקוד שלנו. אנחנו ממליצים לכם לשמור על תזונה מאוזנת, בריאה ומזינה תמיד, אבל הקפידו על כך במיוחד בימים שלפני הצו הראשון כדי שתגיעו למבחנים ולראיונות כשאתם בשיא שלכם – מרוכזים, חדים ואנרגטיים. כמו כן, יום הזימון לצו הראשון הוא יום ארוך מאוד, ולכן אנחנו ממליצים לכם להביא איתם אוכל לזימון. כמובן שאיננו מדברים על ממתקים וחטיפים, אלא על אוכל בריא ומזין כמו סנדוויצ'ים מחיטה מלאה הכוללים חלבונים וירקות, ירקות חתוכים, כל מיני סוגי אגוזים, יוגורט, גרנולה, פירות וכיו"ב.

שתייה

חשוב שתשתו היטב ביום הזימון. שתיית מים מרובה נועדה כמובן למנוע מכם להתייבש, בוודאי ביום כזה שגדוש בהתרוצצויות, אבל במקרה זה שתיית מים יכולה אף לסייע בהפגת מתחים, והצו הראשון הוא יום מתוח מאוד.

תתכוננו מראש למבחנים

חשוב להתכונן מראש למבחנים הפסיכוטכניים, גם כדי לשפר את ההישגים שלכם במבחנים האלה, אבל לא רק. חשוב שתצברו ביטחון אל מול המבחנים הללו, כי כך תוכלו להגיע הרבה יותר מוכנים לקראתם.

מהי חשיבותה של הכנה לצו הראשון?

על מנת לאפשר לעצמכם טווח רחב של הזדמנויות לתפקידים בשירותכם הצבאי, חשוב שתגיעו מוכנים ליום זה. כיצד? ניתן, למשל, לתרגל מבחני דוגמא המדמים את מבחני הדפ"ר, או לחפש טיפים לשיפור השיח ושפת הגוף לקראת הריאיון. חשוב שתדעו שממש בשביל מועמדים כמוכם קיימים קורסי הכנה לצו הראשון, וכדאי לחפש מידע על הקורס אם אתם בגיל המתאים.

לסיכום

הצו הראשון הוא יום גורלי שעשוי להשפיע מאוד על השיבוץ שלכם. אנחנו מאחלים לכם הצלחה בשירותכם הצבאי ומקווים שתגיעו לתפקיד המתאים לכם ביותר.

סגירת תפריט
נגישות